Maaş Pazarlığı Yaparken Yaptığınız 9 Büyük Hata

admin

Administrator
Yönetici
Bir işe girmenin savaşın çoğu olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın, müzakereler boyunca – ve aslında tüm kariyeriniz boyunca – sizi düşük bir maaşla ve bazen beklediğinizden çok daha uzun süre tutacak birkaç hata yapabilirsiniz.

Bu nedenle, yeni bir teklif üzerinde pazarlık yaparken, aşağıdaki hatalardan herhangi birine kurban gitmemeyi unutmayın ve kendinizi hak ettiğiniz kadar kazanmaya hazırladığınızdan emin olun!

1. Müzakere Etmemek​


Belki de yapabileceğiniz en kötü müzakere hatası, hiç pazarlık yapmamaktır. Aldığınız her teklifi kabul etmeyin. Size ödemeyi beklediklerinden daha azına razı olacaksınız. Bunun mali durumunuz üzerinde ani ve uzun vadeli bir etkisi olabilir. işini anla önceki bir teklif alırsınız. Sonra müzakere et. Bu standart bir uygulamadır ve süreçten nefret etseniz de etmeseniz de sizden beklenir.

2. Menzil Sağlamamak​


Üç yıl önceki toplam maaşınızı artı ikramiyeleri, bugünkü toplam maaşınız ve artı ikramiyelerle karşılaştırın ve bir aralığınız var! Ardından, istediğiniz pozisyondaki diğer profesyonellerin neler yaptığını anlamak için Glassdoor veya Payscale gibi bir siteyi ziyaret edin. Seviyelerinde telafi edilmeyi haklı çıkaracak deneyim ve beceri setine sahipseniz, menzilinizi mevcut tazminatınızın biraz üzerine uzatabilirsiniz. Ancak bunu neden hak ettiğinizi göstermeye hazır olun.

3. Kanatlamak​


Özgeçmişinizi ve görüşme sürecini yarı yarıya değerlendirdiyseniz, maaş pazarlığı yapmak için güçlü bir konumda olmayacaksınız. Güçlü yönlerinizi ve yeteneklerinizi belgeleyen, ne kadar rekabetçi bir aday olduğunuzu gösteren sağlam bir kağıt izi olduğundan ve ayrıca sağlam ve etkileyici bir ilk izlenim bıraktığınızdan emin olun. Bu size daha yüksek bir ilk teklif sunacak ve ayrıca daha yüksek pazarlıklar için size daha fazla hareket alanı sağlayacaktır. Unutmayın: Müzakere süreci, ihtiyaçlarınız veya açgözlülüğünüzden çok, değerinizin ödüllendirilmesiyle ilgilidir.

4. Çok Yakında Müzakere​


Teklifi aldığınız an olumsuzluk karşı koyma zamanı. Maaş dışı yardımlar, PTO vb. dahil olmak üzere, tazminatınızla ilgili tüm ayrıntıları öğrenin. Ardından bir süre bunun üzerine oturun. Onlara teşekkür edin, ayrıntıları gözden geçirmeleri için kibarca bir veya iki gün isteyin ve ardından saygılı, makul bir karşılık vererek onlara geri dönün.

5. Alt Çizginizi Ortaya Çıkarmak​


İşi kabul etmek ve müzakereleri bitirmek için alacağınız sayıyı bildirerek işe alımcılara üstünlük vermeyin. Size tam da bunu önerebilirler – peki o zaman nerede olurdunuz? Oradan pazarlık yapmanız imkansız olurdu.

6. Ödevini Yapmamak​


Kapsamlı bir araştırma yapmadıysanız, endüstri standartları veya pazardaki değeriniz hakkında iddialarda bulunamazsınız. Sektörünüzdeki profesyonellere doğru kokmayacak bir şey söylerken yakalanmayın. Başka bir deyişle: hiçbir şeyi taklit etmeyin. Kendi beceri ve deneyiminiz de dahil olmak üzere her şeyi somut gerçeklerle desteklemeye hazır olun.

7. Sayacı Durdurmak​


E-posta, telefon veya yüz yüze görüşme aşamasına geçersiniz ve onlara cömert teklifleri için teşekkür eder, ardından sizin için daha kabul edilebilir bir sayı veya aralıkla biten karşı tezinizi hazırlarsınız. ORDA DUR. Saçmalamayın. Topu onların sahasında bırakın, ardından yanıt olarak ne alacağınıza bağlı olarak oradan alın. Çılgınca çok fazla şey istememeyi unutmayın – bu, koşarken gülmenize neden olabilir. Ayrıca maaşsız ikramiyeler için pazarlık yapabileceğinizi de unutmayın. İşi kabul ettiğiniz için gerçekten heyecanlı ve onurlu hissedene kadar ya da işi yapamayacağınızdan emin olana kadar (elbette, reddetmek için iyi niyetli bir çaba gösterdiğinizi bilerek) masadan ayrılmayın. hak ettiğini al).

8. Her Şeyi Kişisel Olarak Almak​


Müzakereler iştir. Kişisel değil. Tam istediğiniz gibi gitmezlerse alınmayın. Ya da isteklerinize geri dönüş alırsanız. Unutma, bu bir iş. Öyle davranman gerekiyor. Profesyonel olun ve egonuzu ve zedelenmiş duygularınızı odadan uzak tutun.

9. Son Teklifinizi Yazılı Olarak Almamak​


İstediğin teklifi aldın. Harika! Ancak yazılı olarak almadığınız sürece gerçek veya herhangi bir şekilde bağlayıcı değildir. Bir işveren bunu resmileştirme isteğinize karşı çıkarsa, bu, şansınızı daha iyi davranan başka bir şirkette denemeniz için büyük bir kırmızı bayrak olabilir.

Ve unutmayın, istenen maaş sorusunu cevaplamak için bir strateji geliştirmek, size ne kadar para ödeneceğini belirlemede büyük bir adımdır, bu yüzden bu makalede bahsedilen her şeye ek olarak bu soruyu ayrıntılı olarak cevapladığınızdan emin olun.
 
Üst