Gerçek Şeye Hazırlanmak için Sahte Röportajlar Nasıl Kullanılır?

admin

Administrator
Yönetici
Sahte görüşme, bir iş görüşmesinin simülasyonudur ve iş arama ve hazırlamada son derece yararlı bir araç olabilir. Sahte mülakatlar, bazı beklenen sorulara hazırladığınız cevapları verme alıştırması yapmanıza yardımcı olur, böylece cevaplarınızı yüksek sesle söyleme konusunda biraz tecrübeniz olur ve bazı gariplikleri çözme şansınız olur. Ayrıca görüşme formatı ile size biraz rahatlık ve güven verir.

Nasıl Kurulur​


İlk adım, kolej kariyer merkezinizin yerinde bir programı olup olmadığını görmektir – yüz yüze, çevrimiçi veya görüntülü sohbet sahte görüşmeleri için. Değilse, bu hizmeti gerçekleştiren birkaç çevrimiçi program vardır ve denemeye değer olabilir. Sahte mülakat ne kadar profesyonel ve gerçekçi olursa (yani daha az kişisel veya gündelik) o kadar iyidir. Sahte görüşmeciniz size gerçekten net bir eleştiri verebilirse ekstra puan.

Bir profesyonel bulamazsanız, her zaman güvenilir bir arkadaşınıza, meslektaşınıza veya aile üyenize sorabilirsiniz. Gerçeği simüle etmek için mümkün olduğunca soğuk ve sert olmalarını istediğinizi açıkça belirtin. Şimdi ne kadar çok pratik yaparsanız, gerçek şey sırasında o kadar kendinden emin ve rahat olacaksınız.

Nasıl Hazırlanır​


Normal bir görüşme için yaptığınız gibi hazırlanın. Materyallerinizi getirin (sadece birisiyle Skyping yapıyor olsanız bile; rutinin üzerinden geçmek iyi bir uygulamadır). Akıllıca giyin. 10 dakika erken yerinde ve hazır olun. Olumlu ol. Konuşurken gülümse. Görüşmecinize ismiyle hitap edin ve göz teması kurun. Uygun olduğunda not almak için bir not defteri getirin.

Dahil Edilecek Sorular​


Şimdi sorular. İşte sahte bir mülakat durumunda sorulabilecek en popüler sorulardan birkaçı. Genellikle bunlar, şirketler veya İK departmanları tarafından ilk turda veya eleme görüşmelerinde sorulan türden sorulardır. Bunlara ve diğer sorulara cevaplarınızı hazırlamaya başlayın ve ardından uygulamaya başlayın!

“Sizi neden işe almalıyız?”​


Burada, başvurduğunuz işle en alakalı olan becerilerinizi ve deneyiminizi vurgulamaya özen göstermelisiniz. Onlara bir boşluğu nasıl doldurduğunuzu gösterin veya onlar için önemli olan bir sorunu çözün. Onlara diğer görüşmecilerin veremeyeceği ne verebilirsiniz?

“Zayıf yönlerin neler?”​


Güçlü yönlerinize odaklanmak için mümkün olduğunca fazla hareket edin, ancak buna düşünceli bir cevap bulmak için zaman ayırın. Görüşmeciler bs aracılığıyla görebilir

“Neden bu işi istiyorsun?”​


Neden bu şirkette çalışmak istiyorsun? Güçlü yönlerinize ve tutkulu olduğunuz şeylere nasıl uyuyor?

“Kariyer hedeflerin neler?”​


Bu işi bir basamak olarak kullanmak istediğinizi açıkça belirtmemeye dikkat edin, ancak sahada hırsınızı göstermeyi de ihmal etmeyin. Biraz dengeleyici bir hareket, o kadar iyi bir şey ki pratik yapma şansınız oluyor.

“Bize geçmiş işlerinden bahset.”​


Nelerden hoşlandığınıza veya nelerden memnun olduğunuza ve nelerden nefret ettiğinize/neden ayrıldığınıza dair sorular bekleniyor. İşin püf noktası, görüşmecinize sizi neyin motive ettiğine dair bir fikir vermektir.

Sahte veya pratik röportajınıza gerçekmiş gibi davranmayı unutmayın. Ne kadar gerçekçi olursa, asıl görüşme odasına girdiğinizde, işi kazanmaya hazır olduğunuzda o kadar iyi hazırlanmış olursunuz.
 
Üst