Bu 8 Red Flag Yasadışı Mülakat Sorusuna Dikkat Edin

admin

Administrator
Yönetici
Hepimiz mülakatlara gergin ve önümüze çıkan her soruyu yanıtlamaya (ya da en azından döndürmeye) hazırız. Ancak, sizi korumak için orada olsalar bile, orada olduklarının farkına bile varmadığınız çizgileri aşan birkaç soru var.

Mülakatta elinizden gelenin en iyisini yapmak için olası her soruya cevaplar hazırlarken, cevaplamak zorunda olmadığınız bazılarına kulak vermeye çalışın. Aslında, görüşmecinizin sorması bile yasa dışıdır!

1. “Evli misiniz?”​


Aile durumunuz veya planlarınız hakkında sorulara yol açabilecek herhangi bir soru (“Çocuk sahibi olmayı planlıyor musunuz?” veya “Çocuğunuz var mı?” gibi) hamilelik ayrımcılığı kapsamına girer. Genellikle kibar bir konuşma değildir; tam tersine. Bir görüşmeci cinsel yöneliminizi bile soruyor olabilir – ayrıca yasa dışı ve ayrımcıdır!

2. Kaç yaşındasın?”​


Yaşınızın sorunlu olduğunu ya da saklayacak bir şey olduğunu düşünmüyorsanız bile, bu soru size sorulmamalı – ya da cevaplanmamalı. Piyasadaki yaşlı ayrımcılığı, bazı başvuru sahipleri için gerçek bir sorundur. Ve 40 yaş üstü kişilere ayrımcılık yapmak yasa dışıdır. Aynı şekilde, “Ne zaman mezun oldunuz?” aynı bilgiye ulaşmanın gizli bir yoludur.

3. “Sağlıklı mısınız?”​


Özellikle fiziksel olarak zorlayıcı bir işe başvuruyorsanız, bir işveren göreve hazır olduğunuzdan emin olmak isteyebilir. İş performansıyla ilgili belirli fiziksel görevler hakkında soru sorabilirler, ancak daha fazlasını soramazlar.

4. “Hangi kiliseye gidiyorsunuz?”​


Dininizle veya kutlamayı planladığınız dini bayramlarla ilgili hiçbir soruya yanıt vermeyerek dini ayrımcılık girişimlerinden kaçının. Basit bir “Dini tercihlerimi tartışmamayı tercih ederim”, dini gözlemleriniz ayırmanız gereken süreyi etkilese bile yeterli olacaktır.

5. “Nerelisin?”​


Bulunduğunuz yerde çalışma yetkiniz olduğu sürece bu soruyu cevaplamanız için hiçbir sebep yok. Milliyet temelinde ayrımcılık yapmak yasa dışıdır. İngilizce’nin ilk diliniz olup olmadığını sormak gibi.

6. “Alkolik misiniz?”​


Yani, birisi size bunu bir röportaj durumunda sorarsa, başvurunuzu tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Ancak sorarlarsa, cevap vermek için yasal bir zorunluluğunuz yoktur. 1990 Engelli Amerikalılar Yasası’na göre, alkolikleri ve uyuşturucu bağımlılarını iyileştirmek, bağımlılıkları veya iyileşmeleri hakkında hiçbir şey açıklamaları gerekmemektedir.

7. “Borçlu musunuz?”​


İşverenlerin, iş performansınızı doğrudan etkilemediği sürece, kredi geçmişiniz hakkında bilgi almasına izin verilmez. Ayrıca size sahip olunan mülk veya mali durumunuzu nasıl dengelediğinizi soramazlar.

8. “Askerden nasıl terhis oldunuz?”​


Bu tamamen uygunsuz başka bir soru. ne sen Yapabilmek bununla birlikte, hizmetteyken ne tür bir deneyim ve eğitim edindiğiniz sorulmalıdır.
 
Üst