9 Süper Zor İş Görüşmesi Sorusu ve Nasıl Cevaplanır?

admin

Administrator
Yönetici
Zaten bir sürü mülakat hazırlığı yaptınız ve kendinizi oldukça hazır hissediyorsunuz. Ancak henüz hazırlamadığınız sorulardan ya da tamamen basit görünen, ancak incelikli bir şeye ulaşmak için tasarlanmış birden çok stratejik katmana sahip olan gerçekten zor sorulardan korkuyorsunuz.

Aşağıdaki zor sorular sizi şaşırtmasın ya da şaşırmayın; görüşme gününüzde sakin, soğukkanlı ve toparlanabilmeniz için yanıtlarınızı şimdi hazırlayın.

1. “Neden ayrıldınız?”​


Kovulduysanız veya başladıktan hemen sonra bıraktıysanız, çoğunlukla zor. Yeniden yapılanma veya işten çıkarmanın bir parçası olarak işinizi kaybettiyseniz, yanıtlaması yeterince kolay; sadece orada dürüst ol. Aksi takdirde, mümkün olduğunca şeffaf olun ve kontrolünüz dışında olan şeyler hakkında (büyüme fırsatı veya zorluk eksikliği vb.) cevaplar vermeye çalışın. Ve şirket veya eski patronunuz hakkında olumsuz bir şey söylemekten kendinizi alıkoymayın.

2. “Maaş gereksiniminiz nedir?”​


Unutma: kaybeden önce konuşur. Bu durumda sabit bir sayı söyleyen ilk kişi olmaktan kaçının. Mümkünse döndürün ve önce bir sayı atmalarını sağlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Doğrudan bir cevap vermeniz gerekiyorsa, sizin için ne tür bir maaş aralığının uygun olacağı konusunda iyi bir fikre sahip olduğunuzdan emin olun ve oradan başlayın. Alt sınırın mevcut maaşınızdan veya reklamı yapılan aralığın alt sınırından düşük olmadığından emin olun.

3. “Pozisyonu nasıl duydunuz?”​


Düşünüyor olabilirsiniz: Bunu neden bilmek istiyorlar? Ancak unutmayın, çoğu işe alım yapan kişi tavsiyelerden hoşlanır ve bu tamamen kimi tanıdığınızla ilgilidir. Organizasyonda kimleri tanıyor olabileceğinizi bulmaya çalışıyorlar. En son endüstri istihbaratına sahip bir ağ uzmanı olup olmadığınızı bilmek istiyorlar. Bu soruya sadece “aa… Bir web aramasında buldum?” değil, zarif bir cevap bulmaya çalışın.

4. “En büyük profesyonel başarınız nedir?”​


Burada bir başarıya derinlemesine girme ve kendinizi gerçekten satma şansınız var. Cevabınıza bol miktarda ölçülebilir ve doğrulanabilir ayrıntı yüklemeye çalışın. Kendi büyüklüğünüzle ilgili tüm iddialarınızı destekleyin. Ancak kendini övme konusunda aşırıya kaçmayın – alçakgönüllülük de aradıkları bir şey olabilir.

5. “Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?”​


Her şeyden önce kendiniz için bir kariyer vizyonunuz olduğunu bilmek istiyorlar. Ayrıca, bir çıkış yolu bulmaya bu kadar takıntılı olup olmadığınızı, ilk yolu seçeceğinizden emin olmak isterler. dışarı. Uzun vadede şirkete sadık bir katkıda bulunmaya istekli olduğunuzdan emin olmak ile hırsınızı göstermek arasında bir denge kurun. Şirketin kendisi için coşku, özellikle onların çalışma kültürüne çok uygun olduğunuzu düşünüyorsanız ve kendinizi içeride ilerlerken görebiliyorsanız, burada uzun bir yol kat edecektir.

6. “İstihdamınızdaki boşluk ne durumda?”​


İstihdamınızda boşluklar varsa bu soruya hazır olmalısınız. Dürüst ve özlü olun. Size ekstra puan kazandırabilecek herhangi bir gönüllülük veya eğitimden bahsettiğinizden emin olun. Ve herhangi bir kariyer değişikliğini açıklama konusunda tutkulu olun, benzersiz becerilerinizin mükemmel bir şekilde nasıl tercüme edildiğini belirtmek için ekstra özen gösterin. Bu Görev.

7. “Bir aile kurmayı umuyor musunuz?”​


Medeni durumunuz ve çocuk sahibi olma planlarınız hakkında sorular yasa dışıdır, ancak ara sıra size sorulacaktır. Bu yanıttan olabildiğince çabuk dönün. Şuna benzer bir şey söyleyin: şu anda kariyerinize gerçekten daha fazla odaklanıyorsunuz ve şu anda çok ilgileniyorsunuz. şirketin çalışmasının bu büyüleyici kısmı… bu konuda size söyleyebilecekleri daha fazla şey var mı?

8. “Tek başınıza mı yoksa bir ekibin parçası olarak mı çalışmayı seversiniz?”​


İkisi birden. İkisini de seversin. İkisinde de ne kadar harika olduğunu açıkla. Kendinizi burada kandırmayın, çünkü endişelenmeleri gerekmeyen bir kendi kendine başlayan veya daha işbirliğine dayalı bir ortam için gerçek bir takım oyuncusu aradıklarını asla bilemezsiniz.

9. “Bize herhangi bir sorunuz var mı?”​


Röportajların bir sorgulamadan çok iki yönlü bir cadde olması gerekiyor. Herhangi bir sorunuz olup olmadığı sorulacak ve birkaç tane olması gerekecek. Sorularınızın çoğu görüşme sırasında cevaplanmış olsa bile, sorabileceğiniz bir veya iki şey olsun. Şüphe duyduğunuzda şunu deneyin: “Burada çalışmakla ilgili en sevdiğiniz şey nedir?” Ve siz yeniden toplanırken görüşmecinize kendisi ve şirket hakkında konuşma şansı verin.
 
Üst