10 Yarı Zamanlı İş Görüşmesi Sorusu (Ve Hızlı, İyi Cevaplar)

admin

Administrator
Yönetici
Yarı zamanlı bir iş için size sorulabilecek tipik sorular, tam zamanlı bir iş için sorulmasını beklediğinizden biraz farklıdır. Kendinizi yarı zamanlı bir iş görüşmesine uygun şekilde hazırlamak için aşağıdaki olası sorulara iyi cevaplar düşünmeye başlayın.

“Neden burada çalışmak istiyorsunuz?”​


Görüşmeci, şirket veya pozisyon hakkında herhangi bir hevesiniz olup olmadığını veya sadece orada ne olduğunu aradığınızı anlamaya çalışıyor. Biraz araştırma yaparak onları öncekine ikna edecek bir cevap bulun.

“Son işinizde ne kadar kaldınız?”​


Bu, etrafta kalıp kalmayacağınızı anlamanın sinsi bir yoludur. Ayrıca neden ayrıldığınız veya eski işvereninizle ilişkinizin nasıl olduğu gibi sorulara da yol açabilir. Bunları yanıtlamaya hazır olun, aynı zamanda -eğer son işinizde çok uzun süre kalmadıysanız- nedenini açıklamaya da hazır olun. Sadece uçuş riski olmadığını bildiklerinden emin ol.

“Uygun olduğun zaman?”​


Sizi sevseler bile ihtiyaçlarınız uyuşmayabilir, bu nedenle bu soru kritiktir. Kapsanması gereken vardiyaları var. İhtiyaç duydukları şeylere uyum sağlamanızı engelleyecek çelişkileriniz var. Dürüst ol. Akşamları ve hafta sonlarını da düşünmeyi unutmayın.

“Bir pozisyon müsait olsaydı tam zamanlı çalışmayı tercih eder miydiniz?”​


Burada dikkatli ol. Başka bir şirkette tam zamanlı bir iş ortaya çıktığında ikinci kez kefaletle ödeme yapıp yapamayacağınızı görmek için sizi test ediyor olabilirler. Bu durumda, ya dürüst olun ve tam zamanlı çalışmanın neden şu anda sizin için uygun olmadığını açıklayın (ancak gelecekte buna açık olabilirsiniz). Veya çalışmaya istekli olduğunuzu açıklayın Bu Şirket, elinden gelen her şekilde.

“Hızını tarif et.”​


İşe ve şirkete bağlı olarak, potansiyel işvereniniz bir hız canavarı arıyor olabilir (özellikle iş tanımında “hızlı tempolu ortam” yazıyorsa veya çoklu görev veya hokkabazlıktan bahsediyorsa) veya istikrarlı, güvenilir bir tempoya sahip birini istiyor olabilir. Şirkete en uygun olanı bulmaya çalışın, ancak dürüstçe cevap verin. Öyle ya da böyle çalışırsan, bu konuda yalan söylemek istemezsin.

“Bir sonraki işinizde ne arıyorsunuz?”​


Ne dersiniz? Bir sonraki iş seçimin açıkça açıkken, neden onlara bunu söyleyesin ki? onların Görev. Temel olarak, görüşmeciniz, hedeflerinizin şirketiyle eşleştiğinden emin olmak ister. Cevabınızı, iş ilanında listelenen gereksinimler ile becerileriniz arasındaki örtüşmeyi vurgulamak için çerçeveleyin. Ve dürüst ol. Peki ya bu şirket sizi heyecanlandırıyor ya da çok değer verdiğiniz bir değeri temsil ediyor?

“Stres/baskı ile nasıl başa çıkıyorsunuz?”​


Yarı zamanlı işler mutlaka yarı zamanlı stres değildir. Görüşmeciniz, mizacınızı, problem çözme yeteneğinizi ve ateş altında zarafetinizi anlamaya çalışıyor. Ekstra kredi için, eski bir işte özellikle stresli bir durumu ele aldığınız bir zamana bir örnek verin. Belki stresin sizin için ne kadar iyi bir motive edici olduğundan ve hızlı tempolu bir ortamın sizi nasıl hareketli ve meşgul tuttuğundan, ki bunu tercih ettiğinizden bile bahsedebilirsiniz.

“Başarısız olduğun bir durum hakkında konuş.”​


Hiç kimse, özellikle de bir iş görüşmesinde başarısızlıkları hakkında konuşmaktan hoşlanmaz. Ancak hatalardan ve başarısızlıklardan nasıl öğrendiğinizi göstermek, yarı zamanlı bir işveren için bile önemlidir.

“Mutsuz müşterilerle/müşterilerle nasıl başa çıkıyorsunuz?”​


Yarı zamanlı işiniz herhangi bir tür müşteri hizmeti veya müşteri ilişkilerini içeriyorsa, bu soru muhtemelen ortaya çıkacaktır. Umarım somut örneklerle ilgili bazı deneyimleriniz vardır. Çatışma çözme becerilerinizi sergileyin.

“Bana soruların neler?”​


Aynen. Diğer tüm iş görüşmelerinde olduğu gibi, yarı zamanlı bir iş görüşmesi, görüşmeci için herhangi bir sorunuz olup olmadığını sormaya devam edecek ve yine de bazı zeki ve düşünceli sorular bulmanız gerekecek – ya da iş için çekişmeme riskini göze alacaksınız. . Pozisyona olan ilginizi yineleyin ve orada çalışmanın nasıl olacağını ve karşılıklı yarar sağlamanın yollarını düşündüğünüzü gösterin.
 
Üst