10 Aptal Mülakat Sorusuna Akıllı Cevaplar

admin

Administrator
Yönetici
Hepimiz oradaydık. Bir röportajdasınız ve mükemmel hazırlığınızı gösterebilmeniz için size zekice sorular sorulmasını bekliyorsunuz. Ama birdenbire, o kadar aptalca bir soruyla karşılaşıyorsunuz ki, sizi zıvanadan çıkarıyor.

İşte duyduğumuz en saçma sorulardan birkaçı ve bunları zarif bir şekilde yanıtlamanın yolları.

1. “Neden bu işi istiyorsun?”​

Şirkete, pozisyona ve alana olan tutkunuzdan bahseden buna iyi bir cevap vermek mümkündür, ancak aynı zamanda bunu ifade etmenin oldukça aptalca bir yoludur – ve özellikle nüanslı değildir. İntikamınızı hızlı bir şekilde yoğun ilginizi açıklayarak ve ardından cevabınızı başka bir soruyla sonlandırarak saptırarak alın. Örneğin: “Şu anda burada üzerinde çalıştığınız şey hakkında daha fazla şey duymayı çok isterim…”

2. “Bana biraz kendinden bahset”​

Yanıtınızı burada kısa ve tatlı tutun. Aslında hayat hikayeniz hakkında konuşmayın. Bunun yerine, sizi içine alacak bir asansör perdesi hazırlayın. kariyer hikaye—nereden geldiğini ve neden mükemmel bir uyum içinde olduğunu. Profesyonele odaklanın ve acısız ve hızlı bir şekilde bitirin.

3. “Neden işe almalıyız? sen diğer tüm başvuru sahiplerimizden daha mı?”​

Kendinizi diğer nitelikli adaylarla karşılaştıramazsınız. Kim oldukları veya özgeçmişlerinin nasıl göründüğü hakkında hiçbir fikriniz yok. Bu soruyla yapabileceğin tek şey kendini satmak. Yani “Diğerlerini bilmiyorum ama beni neden işe almanız gerektiğini söyleyebilirim.” Ve sonra sadece yeteneklerinize ve değerinize dönün.

4. “Özgeçmişinizde olmayan neyi bilmeliyiz?”​

Bu bir eğri küresi ve buna cevap vermenin birçok aptal yolu var, ama aynı zamanda bir hediye de olabilir. İstihdamdaki boşlukları açıklama veya bu işle ilgili olabilecek ancak belki de belgelerinizde kesinti yapmamış olan beceri veya deneyimleri vurgulama fırsatınız var. Cevabınızı nasıl harika olacağınızı gösterecek şekilde çerçeveleyin Bu Görev.

5. “Ne kadar dürüstsün?”​

Bu gerçek bir serseri. Aklı başında olan, “Hiç de değil; Ben tam bir yalancıyım.”? Yüksek etik standartlarınız hakkında kısa ve anlaşılır bir açıklama yaparak bu durumdan kurtulun ve görüşmecinize mevcut referanslarınızı hatırlatın.

6. “Kendinizi üç kelimeyle tanımlayın.”​

Bu, kendinizi bir kutuya koymanız için bir davettir. İkiniz için de özellikle aydınlatıcı olmayacak. Sizi özellikle iyi bir ışık altında gösteren nitelikleri düşünmeye çalışın. Ve “Daha iyi sorular sorun” demekten kaçının.

7. “Bir süper kahraman olsaydınız, süper gücünüz ne olurdu?”​

Buradaki en büyük hile surat yapmamaktır. Profesyonel güçlü yönlerinle ilgili bir şey bul, sonra devam et.

8. “Son işinizde maaşınız ne kadardı?”​

Başvuranların çoğu, buna cevap vermeye mecbur hissedecektir – ve gerçekten de zorunda değilsiniz. Bu şekilde geri ateş edin: “Şu anda yıllık maaşı yaklaşık X $ olan işler arıyorum. Bu maaş aralığınıza uyuyor mu?”

9. “Eski yöneticiniz sizin hakkınızda ne söylerdi?”​

Gerçekten bilmek istiyorlarsa, arayabilir ve bir referans isteyebilirler. Ayrıca, eski yöneticiniz sormaya değer biri olmayabilir! Buradaki cevap tamamen eski patronunuzun ne tür bir kişi/işveren olduğuna bağlıdır. Sorunun anlamsızlığını görmezden gelin ve olumlu ve doğru bir şey söyleyin.

10. “Bu işi ne kadar çok istiyorsun?”​

Ah. Dürüstçe cevap verirsen çaresiz görünebilirsin. Havalı oynayın ve kayıtsız görünebilirsiniz. Ortada tutmaya çalışın. Orada bir varlık olacağınızdan ne kadar emin olduğunuzu söyleyin ve ardından şirket veya pozisyon için coşkunuzu ve tutkunuzu dile getirin ve işe alım sürecinde ilerlemeye istekli olduğunuzu yeniden dile getirin.