“Seni Ne Motive Eder” İş Görüşmesi Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

admin

Administrator
Yönetici
“Seni ne motive ediyor?” soru bir iş görüşmesi standardıdır, ancak yanıtlaması zor olabilir ve birçok potansiyel çalışan, çoğu zaman ne söyleyeceklerini bilemediklerini fark eder. Ancak yapmak isteyeceğiniz son şey, belirsiz veya kesin olmayan bir cevap vermektir. Bu sinir bozucu derecede geniş ve açık uçlu soruyu, röportajda benzersiz bir yanınızı göstermek için harika bir fırsat olarak düşünün.

Unutmayın, görüşmeciler bunun gibi sorularla sizi neyin harekete geçirdiğini anlamaya çalışıyorlar. Tutkulu olduğunuzu, işe gitmek için sizi neyin heyecanlandırdığını ve heveslendirdiğini gösterin – cevabınız, bir işe alım yöneticisinin şirket kültürüne uygun olup olmadığınızı ölçmesine yardımcı olabilir. Diyelim ki projelere dalmayı ve yemek için zar zor kalkmayı sevdiğinizi varsayalım… ekip oluşturma ortak çalışma durumundan ziyade daha yalnız bir pozisyonda olmak isteyeceksiniz.

Bu soruyu yanıtlamanın en iyi yolu dürüst ama açıklayıcı olmak ve bunu kendi yararınıza kullanmaktır. İşte öldürücü bir cevap hazırlamak için birkaç strateji.

1. Geçmiş işleri düşünün.​


Son işinizde en iyi günlerinizde neler oldu? İşe giderken en çok neyi bekliyordunuz? Eve heyecanla ve fışkırarak gitmene ne sebep oldu?

2. İstediğiniz iş için çerçeve.​


Bir yönetici pozisyonu için başvuruyorsanız, cevabınızı ilişki kurmayı veya ekibinizi hedeflere ulaşmaya teşvik etmeyi içerecek şekilde çerçevelemeye çalışın. Pozisyon için belirli bir beceri gerekiyorsa, cevabınızı o beceride baskın olduğunuzu gösterecek şekilde çerçevelemeye çalışın. Başarılarınızdan bahsetmekten çekinmeyin, övünmeyin.

3. Kendini dürüstçe yansıtır.​


Görüşmeciniz, iyi bir ses baytı olsa bile, öz farkındalıktan yoksun bir cevabı görecektir. Sizi neyin harekete geçirdiğini araştırmak için gerçekten çalışın. Size en çok ne tür projelerin ilham verdiğini düşünün ve sizi gerçekten, dürüstçe neyin motive ettiğini anlamaya çalışın.

4. Spesifik olun.​


Sadece insan olduğunuzu ve çalışma ortamını eğlenceli hale getirmeyi sevdiğinizi söylemek onu kesmeyecek. Başvurduğunuz işle ilgili ikna edici bir dava açın. Ekip oluşturma, satış hedefleri, eğitim vb. hakkında konuşun.

5. Kısa ve öz olun.​


Sizi harekete geçiren ve motive eden birçok şey olduğunu görebilirsiniz. Cevabınıza hepsini tükürmemeye çalışın. Mesajda kalın. Kısa ve zorlayıcı olun. En iyi üç motivasyon kaynağınız x, y, ve z. Ve bunlar doğrudan iş performansınızla ilgilidir çünkü…

6. Olumlu olun.​


Ne yaparsan yap, iyimser ol! Cevabınızda herhangi bir coşku toplayamıyorsanız, hiç kimse hiçbir şey tarafından motive edildiğinize inanmayacaktır. Aşırıya kaçmayın, biraz ruh ve pozitiflik gösterin.

7. Açgözlü olmayın.​


Para bir numaralı motivasyon kaynağınız olsa bile, bu küçük sırrı kendinize saklamanız en iyisidir. İkinci en iyi motive edicinizi seçin ve buna öncülük edin.
 
Üst