“En Büyük Zayıflığınız Nedir?” Sorusuna Nasıl Cevap Verilir? Mülakatlarda Soru

admin

Administrator
Yönetici
İnsanlar genellikle “en büyük zayıflığınız nedir?” sorusunu yanıtlamakta gerçekten zorlanırlar. soru. Bu, insanların iş piyasasındayken yaptıkları kendini tanıtma çabalarına aykırıdır. Kendimi nasıl ideal aday olarak gösterebilirim ve sonra nasıl olduğum hakkında konuşmaya başlayabilirim. olumsuzluk ideal?

Görünen o ki, bu önemli bir soru ve görüşülen kişilerin çoğunun beceremediği bir soru. Her şeyden önce, doğru bir cevap olmadığını unutmayın. Ama yine de iyi bir tane almalısın.

Bir Büyüme Deneyimi Olarak Çevirin​


Geçmişte özellikle büyük bir engelle nasıl karşılaştığınızı ve bu deneyimden nasıl öğrendiğinizi ve geliştiğinizi göstermeniz için bir fırsat olarak yeniden düşünmeyi deneyin. Alçakgönüllü bir şekilde övünmeye ve kusurlu olmayan bir şeyi seçmeye çalışmak yerine (örneğin, “Ben çok fazla mükemmeliyetçiyim”… işe alım yöneticileri bunu doğru görüyorlar) yerine, kusurlarınızla nasıl verimli bir şekilde başa çıkacağınızı gösterecek şekilde soruyu yeniden çerçeveleyin.

Mükemmel olmadığınızı göstermek için kullanın (Tamam!)​


Güven önemlidir, ancak alçakgönüllülük de önemlidir. İşe alım yöneticileri A sütunundan çok şey görmek isterler, aynı zamanda B sütunundan birinin zayıf yönleriyle yüzleşmek için biraz dürüstlük ve istekliliğin sağlıklı bir dozunu da görmek isterler.

Sen seni biliyorsun Sahip olmak zayıflıklar. Bu yüzden, A) onlar hakkında dürüst olmanın ve B) onları bir şekilde kendi avantajınıza çevirmenin bir yolunu bulmaya çalışın. Bu deneyim eksikliğini özgeçmişlerine gömmeye çalışmak yerine, potansiyel zayıflıklarını veya özgeçmişlerindeki boşlukları sıfırlayarak ön mektuplarını açan adaylar hakkında orada hikayeler var. Şunları düşünün: “İlk bakışta, hayal ettiğiniz aday olmadığımı biliyorum.” Bu tür bir dürüstlük salvosu, kesinlikle bir işe alım yöneticisinin dikkatini çekecek ve size adaylığınızı mümkün olan en iyi şekilde çerçeveleme şansı verecektir (örneğin, “Ama… Ben benzersiz bir şekilde nitelikliyim çünkü….”).

Daima İnce Ayar Yaptığınızı Açıklayın​


Yetersizliklerinizi kabul etmenin yetersiz olduğunuzu göstermediğini unutmayın. Tam tersine. Genellikle kendinizin farkında olduğunuzu ve başarı makinenizin ayar veya değiştirme gerektiren parçalarını incelemek için zaman ayırdığınızı gösterir. Sürekli iyileştirmeye çalıştığınızı. Bu genellikle herhangi bir işverenin bir çalışanda sahip olmak isteyeceği türden bir kalitedir.

Öyleyse hazırlanın. Ancak hazır bir yanıtla bir röportaja girmeyin. Engellerin üstesinden gelme hikayesine dönüşebilecek bir şey bulun ve işe yaramasını sağlayın. İnsan olduğunuzu ama çalışkan olduğunuzu gösterin ve bu her yerde bulunan röportaj sorusunun bir daha asla yanlış tarafında olmayacaksınız.
 
Üst