İşe Alma Yöneticinizi Etkilemek için Bu 10 Mülakat Sorusunu Sorun

admin

Administrator
Yönetici
ne hakkında çok şey duyuyorsun olumsuzluk bugünlerde bir röportajda söylemek gerekirse. Ama özellikle söylemenizi istedikleri bir şey olup olmadığını hiç merak ettiniz mi? Korkunç “Bize herhangi bir sorunuz var mı?” Diye nasıl cevap vereceğinizi öğrenin. bu mücevherlerden birkaçını göz önünde bulundurarak aplomb ile sorgulayın.

1. “Bu pozisyon, bu departman/şirket için hedeflerinize nasıl katkıda bulunuyor?”​


Patlama! Rolünüzün daha büyük bir bütünün parçası olacağı gerçeğinin farkındasınız. Nasıl katkıda bulunabileceğinizi merak edecek kadar ileriyi düşünüyorsunuz. Ve şirketin hedeflerine, büyük resme veya alt satıra nasıl uyduğunu görecek kadar duyarlısınız. Soruyu çevirebilirseniz bonus puanlar: Zaten bildiğiniz şirketin hedeflerinden birkaçını bu pozisyonla aynı hizaya getirin ve ardından nasıl olduğunu sorun. başka bu pozisyondaki yeni bir işe alım bu etkiye katkıda bulunabilir veya hızlandırabilir mi?

2. “En başarılı işe alımlarınız sizinle ilk aylarında genellikle ne yapar?”​


Sadece işi alıp gönül rahatlığıyla eğilmeyeceksin. Öldürmek için oradasın. Bu, koşmaya başlamak istediğinizi ve yardım etmeye istekli olduğunuzu gösterir. Bonus olarak, şirketin henüz bilinmeyen tuhaflıkları hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

3. “Bu roldeki başarıyı nasıl ölçersiniz?”​


Röportaj aslında bu soruyu sormanın en iyi zamanı. Yine, ileriye dönük düşüncenizi ve onların beklentilerini aşma ve aşma arzunuzu gösterir. Ayrıca, kendinizi mümkün olan en kısa sürede nasıl bir varlık haline getirebileceğiniz konusunda size harika bir plan sunar; bu, gereken görevler ve tipik iş yükü hakkında belirsiz bir fikirden çok daha iyidir.

4. “Siz ve ekibiniz için en son hangi başarıların anlamı oldu ve neden?”​


Bu başarılardan bazılarını alıntılayabilirseniz veya çok sayıda olduğunu söylemek için yeterince araştırma yaptıysanız, bonus puanlar. Bu soru, mükemmel dinleme becerilerinizi sergilemenizi sağlar. Bak! Her şey seninle ilgili değil! Sen harika ve cömert bir iş arkadaşın! Ayrıca, insanlar kendileri hakkında konuşmayı severler. Bir röportajın ortasında veya neredeyse tüm yol boyunca bile harika bir buz kırıcı.

5. “Mesleki gelişim için hangi fırsatlar var?”​


Size sunulan pozisyonda mutlaka rahat veya mutlu olmayacağınız anlamına gelmez. Ama bu aç olduğun anlamına geliyor. Çalışmaya istekli olacağını içinde şirket. Ve onlarla mesafe kat edecek birini işe alıyor olabilirler. Şirketin kendisi hakkındaki coşkunuzu vurgulamaya çalışın.

6. “Karşılaşılması gerekebilecek en büyük zorluklar nelerdir?”​


Takımın zorluklarını – örneğin karşılaşabilecekleri son zorluklar ve bunları nasıl ele aldıklarını – veya yeni pozisyonunuzda karşınıza çıkabilecek engeller veya barikatlar hakkında soru sorsanız da, bu, gözlerinizin açık olduğunu ve hazır olduğunuzu gösterir. sorunları gidermek ve geçiş yaptığınızdan emin olmak ve öngörülebilir herhangi bir engelle karşılaşmadan başarılı olmaya başlamak için.

7. “Bu şirketin nesini seviyorsun?”​


Bu, “Neden burada çalışmaya karar verdiniz?” şeklinde çerçevelenebilir. hatta “Bir süredir bu şirkettesiniz, burada olmakla sizi motive eden nedir?” Bu şekilde şirket kültürü ve yapısı hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Ayrıca, kendiniz hakkında konuşmanıza bir mola verir.

8. “Müşteri hizmet felsefeniz nedir?”​


Gerçekten, bunu görüşmeden önce tespit etmeye çalışmalısınız. Ancak, müşteri hizmetleri odaklı ve proaktif görünmenizi sağlayacak bunu sormanın yolları var. Ayrıca şirketinizin ihtiyaçları ile müşterinizin ihtiyaçlarını dengeleme konusunda hassastır.

9. “Deneyimimle ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz var mı?”​


Hile yapmak gibi görünüyor. Ancak özgeçmişinizdeki boşlukları açıklamak veya listelenen iş gereksinimlerini nasıl karşılayabileceğinizi daha fazla haklı çıkarmak için kendinize biraz zaman ayırmanın harika bir yolu. Kararlar verilmeden önce kendinizi son bir kez savunmanın harika bir yolu. Ve kim bilir, birinin endişelerini, sizi işe almalarını sağlayacak kadar yatıştırabilirsiniz.

10. “Burada başarılı ekip üyelerinin soyut özelliklerinden bazıları nelerdir?”​


Bunun kesin olarak ne olduğunu bilmek istiyorsun je ne sais quoi Bu, bu şirketin çalışanlarının mükemmelleşmesine yardımcı olabilir. Görüşmeciniz, görüşmelerde nadiren sorulan işle ilgili yumuşak beceriler hakkında konuşmaya istekli olabilir. Aynı zamanda, bir kültür duygusu edinmenin ve şirketin iyi mi yoksa kötü bir uyum olup olmadığını görmek için en çok neye değer vereceğini anlamanın harika bir gizli yolu.
 
Üst