İş Görüşmesinde Söylenmemesi Gereken 10 Şey

admin

Administrator
Yönetici
İş arama inanılmaz derecede stresli olabilir. Endişeyle başvuru gönderiyordunuz ve şimdi harika bir röportajınız var! Ancak, görüşmenin büyük sahte paslarından herhangi birine kurban gitmediğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

En kötü kırmızı bayrakları sallamadan iş için doğru kişi olduğunuzu gösterin. Şüphe duyduğunuzda, aşağıdaki 10 şeyden kaçınmaya çalışın.

1. @#!^&!!​

Tuzlu dil sadece amatör saat gibi okur. Elbette herkes küfür eder, ancak bu sözler en iyi şekilde profesyonel durumlardan, özellikle de röportajlardan uzak tutulur. Aynı şekilde, olumsuz veya bağnaz konuşmaları da masadan uzak tutmak isteyeceksiniz.

2. “Şu anki patronum en kötü”​

Son patronunuz deneysel olarak berbattı ve onlardan nefret ediyordunuz. Sizin tarafınızda ne kadar dürüstlük olursa olsun, potansiyel yeni patronunuza patronları dövmekten kaçınmak en iyisidir. Sürükleyici olarak karşımıza çıkıyor ve görüşmeciniz sadece kötü bir tavrınız olduğunu varsayacak – ya da sen eski patronun değil, birlikte çalışması zor olan oydu. Tartışmalı bir patron durumu sorulursa, öğrendiklerinize ve nasıl büyüdüğünüze odaklanarak ilişkiye olumlu bir dönüş yapmaya çalışın.

3. “Ben en iyisiyim çünkü her şeyi biliyorum.”​

Kibirli görünmeden ve büyüklüğünüzü özetleyen çok fazla “Ben” ifadesi kullanmadan birçok başarınızı sıralamanın birçok yolu vardır. Aşırı özgüven kim olduğunuzun sadece bir parçasıysa, görüşmenin amaçları doğrultusunda bunu kontrol etmenin bir yolunu bulun.

4. “Herhangi bir pozisyonda, her şeyi yapacağım. Önemli değil.”​

“Ne yaparsan yap!” diyerek açık fikirli ve yardımsever olduğunuzu düşünebilirsiniz. ama aslında sadece o şirketin veya endüstrinin işi için belirli bir tutkunuz olmadığını ve en iyi ne tür bir rolü oynayabileceğiniz konusunda farkındalık eksikliğiniz olduğunu gösteriyorsunuz. Aramanızı, benzersiz bir şekilde gerçekleştirebileceğinizi düşündüğünüz işlere hedefleyin, ardından bunu özellikle röportajda satabilirsiniz.

5. “Ben ihtiyaç bu iş yoksa kiramı ödeyemem!”​

“Eğer bu işi alamazsam…” bir görüşme durumunda cümleye başlamak için iyi bir yol değil. Bir görüşmeciyi size iş vermesi için suçlamanın hiçbir yolu yoktur. Deneme bile. İşi kendi meziyetlerinize göre alın ve uzun vadede çok daha mutlu olacaksınız.

6. “Peki tam adı nedir ve sen kimsin?”​

Tam olarak kiminle konuştuğunuzu ve tam olarak hangi pozisyon için değerlendirildiğinizi bilmeden bir görüşme durumuna girmeyin. “Yine bu ne iş?” ifadesini yasaklayın. senin sözlüğünden.

7. “Bebekken çok çalışkandım… ve sonra birinci sınıfta… ve sonra ortaokulda…”​

Mümkün olduğunca açık sözlü olmak isteyeceksiniz. Tek kelimelik cevaplar vermeyin, ancak devam eden cümlelere veya münakaşalara da kapılmayın. Makul olarak sorulmasını beklediğiniz sorulara birkaç yanıt vermeye çalışın. Kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olacak kadar ayrıntıyla her birini bir dakikadan kısa tutun.

8. “En büyük kusurumun mükemmel olma takıntım olduğunu söyleyebilirim.”​

Hayır, mükemmeliyetçilik senin en büyük zayıflığın değil. Bir işe alım müdürü, kitaptaki en eski oyun olan bunu tembel bir klişe olarak görecektir. Yapıcı bir şekilde nasıl öğreneceğiniz ve büyüyeceğiniz konusunda sizi daha iyi bir tartışmaya götürebilecek daha dürüst bir şey bulun.

9. “Kaç tatil günüm var?”​

Tazminat paketinizin ayrıntılarını sorgulamanız tamamen mantıklıdır. Ancak özellikle ilk görüşmede bunlara çok fazla odaklanmak büyük bir hayır-hayırdır – aslında herhangi bir iş yapmakla ilgilenmiyormuş gibi görünme riskini alırsınız.

10. “Üzgünüm.”​

“Üzgünüm geciktim” asla söylememeniz gereken bir şey. Her şeyden önce, ilk etapta asla geç kalmamalısınız. İkincisi, özür dileyecek bir şeyin olmamasına dikkat et. Hızlı veya erken, iyi sunumlu, bir araya getirilmiş ve hazırlıklı olun ve yanlış bir şey yapamazsınız.